login:
hasło:

Premiery naszych filmów

Kinowa premiera filmów z cyklu "Rosja - Polska. Nowe spojrzenie"

W czwartek 9. marca, dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Filmowców Polskich, w warszawskim Kinie Kultura odbył się pokaz premierowy filmów dokumentalnych powstałych w ramach projektu „Rosja – Polska. Nowe spojrzenie”.

Plakat promujący premierę naszych filmów

Zaprezentowano 10 filmów, których autorami są młodzi reżyserzy z Rosji i Polski. Pokaz otworzył Krzysztof Kopczyński - jeden z pomysłodawców projektu oraz Podsekretarz Stanu Krzysztof Olendzki. Pokaz odbył się w trzech częściach: Miejsca, Ludzie i Metafizyka.

Otwarcie pokazu: Krzysztof Kopczyński i Krzysztof Olendzki

Jako pierwszy, publiczność bardzo licznie zgromadzona w kinie, obejrzała film autorstwa Piotra Stasika „7 x Moskwa”, następnie w ramach części pierwszej zaprezentowano jeszcze dokumenty Julii Ishakowej: „Zagórz – przystanek końcowy”, Karoliny Bielawskiej: „Bielińskiego 6” oraz Galiny Krasnoborowej i Georgija Mołodcowa: „Ślady”.

Publiczność zgromadzona w Kinie Kultura

W części II: Ludzie, zaprezentowano natomiast film Nikołaja Bortsa: „O prawdzie”, Barbary Białowąs: „Moskiewska żona” oraz dokument Iriny Wołkowej „Mój Kieślowski”, poświęcony pamięci wybitnego polskiego reżysera.

Ostatnią część pokazu poprzedziły krótkie wystąpienia zaproszonych gości: Andreja Gierasimowa – rektora Wyższych Kursów Reżyserów i Scenarzystów z Moskwy, Bogdana Słońskiego - dyrektora Instytutu im. Adama Mickiewicza oraz Krzysztofa Talczewskiego - szefa Redakcji Programów Dokumentalnych TVP 1.

Przed częścią III: Krzysztof Kopczyński, Andriej Gierasimow, Bogdan Słoński oraz Krzysztof Talczewski

Nawiązując do głównego motywu trzeciej części pokazu: Metafizyka podzielili się oni z widzami anegdotycznymi historiami opartymi na ich osobistych metafizycznych przeżyciach, związanych właśnie z kontaktami polsko-rosyjskimi i odwrotnie. Następnie widzowie obejrzeli trzy filmy: „Elektryczka” w reżyserii Macieja Cuske, „Nasiona" w reżyserii Wojciecha Kasperskiego, i jako ostatni film Aliony Połuniny o Licheniu zatytułowany „Sacrum”.

Po pokazie Mateusz Werner z Instytutu im. Adama Mickiewicza - pomysłodawca i kurator projektu poprowadził dyskusję o filmach, w której reżyserzy prezentowanych dokumentów odpowiedzieli na liczne pytania publiczności, zainteresowanej wszelkimi aspektami realizacji filmów, ich bohaterami i miejscami prezentowanymi na ekranie.

Autorzy filmów w dyskusji prowadzonej przez Mateusza Wernera

Na zakończenie imprezy reżyser i opiekun artystyczny Dmitrij Kabakow w asyście Białego Niedźwiedzia wręczył uczestnikom I edycji projektu „Rosja-Polska. Nowe spojrzenie” pamiątkowe dyplomy.

Po zakończeniu pokazu: pomysłodawcy, organizatorzy i uczestnicy I i II edycji projektu "Rosja-Polska. Nowe spojrzenie"

Pokaz premierowy cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności, która szczelnie wypełniła wszystkie – siedzące i stojące miejsca w Kinie Kultura. Premiera potwierdziła, że tematyka polsko-rosyjska jest ważna dla nas, budzi zainteresowanie i wywołuje emocje. Dlatego też warto było przyjść i zobaczyć, jak młodzi Rosjanie postrzegają i odbierają Polskę oraz Polaków i vice versa – jak my widzimy naszych sąsiadów ze Wschodu.

Rosyjska premiera naszych dokumentów
11. maja 2006, Moskwa

11. maja o godz. 18.00 w Sali Białej w moskiewskim Domu Kino miała miejsce rosyjska premiera filmów powstałych w ramach I edycji naszego projektu.

Pomysłodawcy projektu: Mateusz Werner i Krzysztof Kopczyński w Domu Kino za biurkiem rosyjskiego reżysera Nikity Michałkowa

Władimir Fienczenko otwiera pokaz premierowy

Pokaz premierowy uświetniła obecność znanych rosyjskich reżyserów, scenarzystów, dziennikarzy, wykładowców szkół filmowych oraz dyplomatów.

Moskiewska publiczność w Domu Kino

Na premierę przybyli m.in. charge d'affair Ambasady RP w Moskwie Wiktor Ross, Kierownik Wydziału Kultury i Nauki Ambasady RP w Moskwie Małgorzata Szniak), Andrej Gierasimow (rektor Wyższych Kursów Scenarzystów i Reżyserów w Moskwie), Aleksander Novikov oraz Tatiana Storczak (rektorzy Państwowego Instytutu Kinematografii Federacji Rosyjskiej im. S.A. Gierasimowa - WGIK), Tengiz Siemionow (reżyser i wykładowca WGIK), Vitalij Manskij (słynny rosyjski dokumentalista), Andrej Szemiakin (krytyk filmowy z rosyjskiego Kanału Kultura) oraz Jurij Korotkow (scenarzysta największego rosyjskiego przeboju kinowego ostatnich lat "9 roty").

Reżyserzy przed pokazem

W Domu Kino obecni byli również pomysłodawcy i organizatorzy projektu "Rosja-Polska. Nowe spojrzenie": Mateusz Werner (Instytut Adama Mickiewicza), Krzysztof Kopczyński (Eureka Media), Agnieszka Janowska (Eureka Media), wykładowcy i opiekunowie artystyczni projektu: Vita Żelakeviciute oraz Władymir Fienczenko, a także autorzy filmów - uczestnicy forum "Rosja-Polska. Nowe spojrzenie" z obu krajów.

I już po pokazie: Swietlana Fiedorowa, Galina Krasnoborowa i Warwara Kuzniecowa na bankiecie

Moskiewska publiczność licznie zgromadzona w Domu Kino z entuzjazmem przyjęła nasze filmy:

 • "7 x Moskwa", reż. Piotr Stasik
 • "Squot", reż. Warwara Kuzniecow
 • "Bielińskiego 6", reż. Karolina Bielawska
 • "Ślady", reż. Galina Krasnoborowa i Georgij Mołodcow
 • "Elektryczka", reż. Maciej Cuske
 • "O prawdzie", reż. Nikołaj Borts
 • "Moskiewska żona", reż. Barbara Białowąs
 • "Mój Kieślowski", reż. Irina Wołkowa
 • "Zagórz - przystanek końcowy", reż. Julia Ishakowa
 • "Sacrum", reż. Aliona Połunina
 • "Nasiona", reż. Wojciech Kasperski

Na październik natomiast jest planowany kolejny rosyjski pokaz naszych dokumentów - tym razem w Sankt Petersburgu, również w Domu Kino.

Filmy naszego projektu w TVP Kultura
17 marca 2006

17 marca na antenie TVP Kultura wyemitowano osiem filmów powstałych w ramach I edycji projektu "Rosja-Polska. Nowe spojrzenie". Widzowie TVP Kultura obejrzeli nie tylko dokumenty, ale i wywiady przeprowadzone z twórcami poszczególnych filmów oraz z kuratorem projektu Mateuszem Wernerem z Instytutu im. Adama Mickiewicza.

TVP Kultura wyemitowała następujące filmy:

18.30 - 7 x Moskwa, reż. Piotr Stasik
18.50 - Moskiewska żona, reż. Barbara Białowąs

"Moskiewska żona" - Wiktoria, główna bohaterka dokumentu Barbary Białowąs

19.15 - Zagórz-przystanek końcowy, reż Julia Ishakowa
19.50 - O prawdzie, reż. Nikołaj Borts
20.35 - Elektryczka, reż. Maciej Cuske

Kadr z filmu Macieja Cuske - "Elektryczka"

21.05 - Mój Kieślowski, reż. Irina Wołkowa
21.30 - Sacrum, reż. Aliona Połunina
22.05 - Bielińskiego 6, reż. Karolina Bielawska

Kadr z dokumentu "Sacrum" w reżyserii A. Połuniny

Premiery "Nasion" i Bielińskiego 6" w TVP Kultura

W TVP Kultura 30 grudnia 2005 roku odbyła się premiera telewizyjna dwóch filmów dokumentalnych zrealizowanych w ramach projektu „Rosja – Polska. Nowe spojrzenie”. „Nasiona” (reż. Wojciech Kasperski) oraz „Bielińskiego 6” (reż. Karolina Bielawska) rozpoczęły prezentację dokumentów zrealizowanych przez młodych polskich i rosyjskich filmowców.

Dasza - główna bohaterka filmu "Nasiona"

Telewidzowie mogli też obejrzeć wywiad przeprowadzony z twórcami filmów: Karoliną Bielawską - studentką Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego i Wojtkiem Kasperskim - studentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz z jednym z pomysłodawców projektu filmowego „Rosja – Polska. Nowe spojrzenie” producentem Krzysztofem Kopczyńskim. Filmy zostały pozytywnie odebrane przez widzów kanału TVP Kultura i krytyków.

Kuchnia w komunałce przy Bielińskiego 6 w Sankt Petersburgu

Nie wiem, jak przychodzi pomysł. To jest coś, co przychodzi. A skąd? To się bierze ze wszystkiego, czego do tej pory dotknęliśmy w życiu.

Krzysztof Kieślowski

Forum „Rosja - Polska. Nowe Spojrzenie” jest częścią projektu „Sezon Rosyjski w Polsce. Sezon Polski w Rosji. Warszawa – Moskwa. Moskwa – Warszawa 2004-2005” organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza.

Patronat nad warsztatami dokumentalnymi „Rosja - Polska. Nowe spojrzenie” objął Minister Kultury RP.

Projekt współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

Patronat medialny:

Sponsor projektu:

<< powrót do strony głównej

 
 

8888888888888888

8888888888888888

123

1265486

123

123

00000000000000000000

00000000000000000000

00000000000000000000

00000000000000000000

Raport z I i II edycji projektu

Relacja z pokazów w Polsce

Filmy projektu "Rosja - Polska. Nowe spojrzenie"

Premiery naszych filmów

Nasze sukcesy na festiwalach w Polsce i na świecie

O projekcie napisali...

    dla redakcji