login:
hasło:

Relacja z pokazów w Polsce

Pokazy specjalne filmów I edycji projektu "Rosja-Polska. Nowe spojrzenie"

W związku z olbrzymim zainteresowaniem filmami zrealizowanymi w ramach projektu "Rosja-Polska. Nowe spojrzenie" (edycja I) postanowiliśmy w kilku miatach Polski zorganizować pokazy specjalne.

Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego obrazy jednego z najlepszych projektów filmowych 2005 roku mogli obejrzeć widzowie nie tylko z Warszawy, czy Krakowa.

Rozpoczęliśmy od Poznania. 13. listopada o godzinie 18.00 w prestiżowym Centrum Kultury Zamek odbył się pokaz wszystkich filmów projektu "Rosja-Polska. Nowe spojrznie". Pierwotnie planowany mały udział widzów okazał się pomyłką i w ostatniej chwili z powodu tłumów jakie odwiedziły CK Zamek, projekcję przeniesiono do Wielkiej Sali. Po projekcji odbyła się burzliwa dyskusja z udziałem widzów i przedstawiciela firmy Eureka Media - Agnieszki Janowskiej.

Następnie filmy powędrowały na południe Polski - do Tarnowa.

Dworzec w Tarnowie podobno, remontowany specjalnie na przyjazd Iriny Wołkowej

20. listopada punktualnie o godzinie 18.00, w Tarnowskim Centrum Kulturyrozpoczęła się projekcja, na którą przybyli zarówno licealiści, studenci, jak i dojrzali już mieszkańcy miasta. Szczególne wrażenie na tych ostatnich zrobił film "Ślady" Galiny Krasnoborowej i Georgija Mołodcowa.

Otwierający pokaz: Krzysztof Kopczyński (producent) i Artur Janus (szef sekcji filmowej TCK)

Po wielu godzinach spędzonych w sali projekcyjnej odbyła się dyskusja, w której uczestniczyli: Karolina Bielawska, Irina Wołkowa i Krzysztof Kopczyński, prowadzenie: Agnieszka Janowska. Widzowie między innymi byli zainteresowani stosunkiem Rosjan do Krzysztofa Kieślowskiego i jego filmów oraz sama ideą projektu realizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza i firmę Eureka Media.

Kolejnym etapem podróży filmowej był Rzeszów, miły, spokojny i otwarty.

Tutaj rozpoczęliśmy z małym opóźnieniem, przyczyna - nagła potrzeba zdobycia dodatkowych miejsc dla widzów, zabrakło krzeseł podłóg i balkonów. Zaczęliśmy o 18.20 by przez następne prawie 4 godziny mieszkańcy Rzeszowa mogli przenieść się do Moskwy, Lichenia, Zagórza i w wiele innych mało spodziewanych miejsc.

Przed projekcją w Wojewódzkim Domu Kultury

Wiele godzin w kinie nie spowodowało u nich ospałości podczas dyskusji. Pytania padały różne: jak Wojciech Kasperski i Szymon Lenkowski (mieszkaniec Rzeszowa) znaleźli bohaterów, czy reżyserka filmu "Bielińskiego 6" mieszkała w komunałce? Znalazło się nawet miejsce na oskarżenie: "przecież ludzie w pociągu wyglądają wszędzie tak samo i w Niemczech, Polsce i w Rosji".

Wizyta Karoliny Bielawskiej i Iriny Wołkowej wywołała również duże zainteresowanie wśród dziennikarzy. Wywiadów udzieliły między innymi: Gazecie Wyborczej, Telewizji Polskiej oddział w Rzeszowie oraz Radiu Rzeszów.

Podsumowując: pokaz bardzo udany!

Krzysztof Kopczyński zapraszający do dyskusji w Rzeszowie

Był już Tarnów, Rzeszów nie mogło zabraknąć Katowic.

Inne miejsce, inni widzowie, inny klimat.

22 listopad, stała godzina, Kino Śwatowid, Katowice. Widzowie przychodzą dużo wcześniej by zająć najlepsze miejsca. I zaczynamy od "Bielińskiego 6" Karoliny Bielawskiej potem "Zagórz - przystanek końcowy" Julii Ishakowej "7 x Moskwa" Piotra Stasika i kolejne dokumenty.

Publiczność reaguje genialnie - "Elektryczka" wzbudza ciepłe uśmiechy, "Nasiona" zupełną ciszę, a "Sacrum" zdziwienie.

Przed dyskusją z widzami gorące rozmowy w kuluarach: Barbara Białowąs, Krzysztof Kopczyński, Irina Wołkowa, Adam Pazera

Również w Katowicach okazało się, że Rosja i Polska to interesujące kraje, że młodzi twórcy są bardzo utalentowani, a co najważniejsze odbiorcy mogą ich oczyma spojrzeć zarówno na sąsiadów, jak i na siebie samych.

Zatem oprócz Gdańska, Torunia, Szczecina, Wrocławia, Krakowa, Łodzi, Warszawy do listy pokazowej dodajmy jeszcze Poznań, Tarnów, Katowice i Rzeszów.

Czy polski i rosyjski dokument zawita jeszcze do innych miast, zobaczymy już wkrótce!

Pokazy zrealizowane dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Nie wiem, jak przychodzi pomysł. To jest coś, co przychodzi. A skąd? To się bierze ze wszystkiego, czego do tej pory dotknęliśmy w życiu.

Krzysztof Kieślowski

Forum „Rosja - Polska. Nowe Spojrzenie” jest częścią projektu „Sezon Rosyjski w Polsce. Sezon Polski w Rosji. Warszawa – Moskwa. Moskwa – Warszawa 2004-2005” organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza.

Patronat nad warsztatami dokumentalnymi „Rosja - Polska. Nowe spojrzenie” objął Minister Kultury RP.

Projekt współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

Patronat medialny:

Sponsor projektu:

<< powrót do strony głównej

 
 

8888888888888888

8888888888888888

123

1265486

123

123

00000000000000000000

00000000000000000000

00000000000000000000

00000000000000000000

Raport z I i II edycji projektu

Relacja z pokazów w Polsce

Filmy projektu "Rosja - Polska. Nowe spojrzenie"

Premiery naszych filmów

Nasze sukcesy na festiwalach w Polsce i na świecie

O projekcie napisali...

    dla redakcji